LMG3410R070RWHR GaN IC Power Switch Driver P Channel GaN Driver Integrated
Certification
China ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd. certification
Customer Reviews
Shipped very fast,and was very helpful,New and Original,would highly recommend.
—— Nishikawa From Japan
—— Luis From United States
—— Richardg From Germany
—— Tim From Malaysia
—— Vincent From Russia
—— Nishikawa From Japan
—— Sam From United States
—— Lina From Germany
I'm Online Chat Now
Large Image :  LMG3410R070RWHR GaN IC Power Switch Driver P Channel GaN Driver Integrated
Product Details:
Place of Origin: CN
Brand Name: Original Factory
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Model Number: LMG3410R070RWHR
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 10
Price: Contact for Sample
Packaging Details: Original Factory
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Description
Output Configuration: High Side Output Type: P-Channel
Voltage - Load: 480V (Max) Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 9.5V ~ 18V
Current - Output (Max): 12A Rds On (Typ): 70mOhm
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ) Input Type: Non-Inverting
Highlight:
LMG3410R070RWHR GaN IC
GaN IC Power Switch Driver
P Channel GaN Driver Integrated rohs
GaN IC LMG3410R070RWHR Power Switch Driver GaN with integrated driver and protection
Specifications
1 Driver
1 Output
40 A
9.5 V
18 V
Non-Inverting
15 ns
4.2 ns
- 40 C
+ 125 C
Description
Features
  • Enables High Density Power Conversion Designs
  • Superior System Performance Over Cascode or Stand-alone GaN FETs
  • Low Inductance 8mm x 8mm QFN Package for Ease of Design, and Layout
  • Adjustable Drive Strength for Switching Performance and EMI Control
  • Digital Fault Status Output Signal
  • Only +12 V Unregulated Supply Needed
  • Integrated Gate Driver
  • Zero Common Source Inductance
  • 20 ns Propagation Delay for MHz Operation
  • Process-tuned Gate Bias Voltage for Reliability
  • 25 to 100V/ns User Adjustable Slew Rate
  • Robust Protection
  • Requires No External Protection Components
  • Over-current Protection with <100ns Response
  • >150V/ns Slew Rate Immunity