Certification
China ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd. certification
Customer Reviews
Shipped very fast,and was very helpful,New and Original,would highly recommend.
—— Nishikawa From Japan
—— Luis From United States
—— Richardg From Germany
—— Tim From Malaysia
—— Vincent From Russia
—— Nishikawa From Japan
—— Sam From United States
—— Lina From Germany
I'm Online Chat Now
Product Details:
Place of Origin: CN
Brand Name: Original Factory
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Model Number: NRF9151-LACA-R7
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 10
Price: Contact for Sample
Packaging Details: LGA
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T,L/C,Western Union
Description
Part Number: NRF9151-LACA-R7 CPU: Arm Cortex-M33 @ 64MHz For The User Application
Flash / RAM: 1 MB / 256 KB GPIOs: 32 General Purpose I/O Pins
Supply Voltage Range: 3.0 To 5.5 V Operating Temperature: -40 To 85°C
Highlight:
Low Power Wireless Communication Module
LTE-M/NB-IoT/NTN Modem Cellular IoT Module
Arm Cortex-M33 System-in-Package
NRF9151-LACA-R7 Wireless Communication Module
Product Overview
Technical Specifications
Output Power 23 dBm
Interface Type I2C, I2S, SPI, UART, USB
Supply Voltage Range 3 V to 5.5 V
Operating Temperature -40℃ to +85℃
Mounting Style SMD/SMT
Product Type Multiprotocol Modules
Sensitivity -114 dBm
Key Features
  • Fully integrated SiP module for cellular IoT, NTN and DECT NR+
  • Multimode LTE-M/NB-IoT/NTN modem with DECT NR+ support and GNSS
  • 700-2200 MHz LTE band support
  • Power Class 5 20 dBm and Power Class 3 23 dBm
  • 915 MHz & 1.9 GHz NR+ band support
  • Dedicated programmable application processor and memory
  • 64 MHz Arm Cortex-M33 with 1 MB flash + 256 KB RAM