PIC24FJ32GB004-I/PT 16-Bit Microcontroller with 32MHz Speed and USB OTG Connectivity
Certification
China ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd. certification
Customer Reviews
Shipped very fast,and was very helpful,New and Original,would highly recommend.
—— Nishikawa From Japan
—— Luis From United States
—— Richardg From Germany
—— Tim From Malaysia
—— Vincent From Russia
—— Nishikawa From Japan
—— Sam From United States
—— Lina From Germany
I'm Online Chat Now
Large Image :  PIC24FJ32GB004-I/PT 16-Bit Microcontroller with 32MHz Speed and USB OTG Connectivity
Product Details:
Place of Origin: CN
Brand Name: Original Factory
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Model Number: PIC24FJ32GB004-I/PT
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 10
Price: Contact for Sample
Packaging Details: TQFP-44​
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: T/T,L/C,Western Union
Description
Part Number: PIC24FJ32GB004-I/PT Series: PIC® XLP™ 24F
Core Size: 16-Bit Speed: 32MHz
Number Of I/O: 33 Program Memory Size: 32KB (11K X 24)
PIC24FJ32GB004-I/PT Microcontroller MCU 32MHz 16-Bit PIC XLP 24F Microcontroller IC TQFP-44
Product Overview
Technical Specifications
Product Category 16-bit Microcontrollers - MCU
Core PIC24F
Program Memory Size 32 kB
Data RAM Size 8 kB
Package / Case TQFP-44
Maximum Clock Frequency 32 MHz
ADC Resolution 10 bit
Number of I/Os 29 I/O
Supply Voltage - Min 2 V
Supply Voltage - Max 3.6 V
Mounting Style SMD/SMT
Data Bus Width 16 bit
Minimum Operating Temperature -40 ℃
Maximum Operating Temperature +85 ℃
Data RAM Type SRAM
Interface Type I2C, JTAG, SPI, UART, USB
Number of ADC Channels 13 Channel
Number of Timers/Counters 5 Timer
Key Features
High-Performance CPU:
  • Modified Harvard Architecture
  • Up to 16 MIPS Operation @ 32 MHz
  • 8 MHz Internal Oscillator with 0.25% Typical Accuracy:
    • 96 MHz PLL
    • Multiple divide options
  • 17-Bit x 17-Bit Single-Cycle Hardware Fractional/integer Multiplier
  • 32-Bit by 16-Bit Hardware Divider
  • 16 x 16-Bit Working Register Array
  • C Compiler Optimized Instruction Set Architecture:
    • 76 base instructions
    • Flexible addressing modes
  • Linear Program Memory Addressing up to 12 Mbytes
  • Linear Data Memory Addressing up to 64 Kbytes
  • Two Address Generation Units for Separate Read and Write Addressing of Data Memory
Special Microcontroller Features:
  • Operating Voltage Range of 2.0V to 3.6V
  • Self-Reprogrammable under Software Control
  • 5.5V Tolerant Input (digital pins only)
  • High-Current Sink/Source (18 mA/18 mA) on All I/O Pins
  • Flash Program Memory:
    • 10,000 erase/write cycle endurance (minimum)
    • 20-year data retention minimum
    • Selectable write protection boundary
  • Fail-Safe Clock Monitor Operation:
    • Detects clock failure and switches to on-chip FRC oscillator
  • On-Chip 2.5V Regulator
  • Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
  • Two Flexible Watchdog Timers (WDT) for Reliable Operation:
    • Standard programmable WDT for normal operation
    • Extreme low-power WDT with programmable period of 2 ms to 26 days for Deep Sleep mode
  • In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) and In-Circuit Debug (ICD) via 2 Pins